yousafsarfraz07 yousafsarfraz07
  • 03-04-2020
  • Mathematics
contestada

It costs $25 to buy 5 sandwiches from a vending machine. At this rate, what is the cost for 8 sandwiches?

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 03-04-2020

Answer:

x = 40

Step-by-step explanation:

We can use a ratio to solve

$25       x

------- = --------

5             8

Using cross products

25*8 = 5x

200 = 5x

Divide each side by 5

200/5 = 5x/5

40 =x

Answer Link

Otras preguntas

Sara enters into a contract to sell her vacation condo to Ted for a certain price on a specific day. On that day, Sara unconditionally offers to perform. Sara’s
A container holds 4 gallons of lemonade. How much is this in pints
what is the gradiant of the graph
Which detail in the excerpt suggests that the narrator may be unreliable? The narrator suggests that he has remembered every detail. The narrator suggests that
According to the selection from The Future of the Mind, how does scientific evidence support the idea that “practice makes perfect”? A. Practicing tasks adds n
What do you think could be the advantages and disadvantages of the presence of local groups in your community?
simplify (3a^2-6a+3)/(a^2-1) if a is not 1
how should an instructor act in front of his recruits and cadets?
What type of charge is acquired when a rubber is rubbed with a fur
Make a title for this short paragraph and write a statement that is your opinion about the paragraph.