hammertrout2007 hammertrout2007
  • 04-04-2020
  • Mathematics
contestada

Taylin buys 5 ounces of tea leaves for 10. At this rate, how much money does she need to buy 12 ounces of tea

Respuesta :

amayatylerp6okgj
amayatylerp6okgj amayatylerp6okgj
  • 04-04-2020

Answer: She would need 24 dollars in order to buy 12 ounces.

Step-by-step explanation:

So you take the original information, and you find out how much it costs for each ounce of tea.

Divide $10 by 5ounces

then you get $2 per ounce.

So then you take the 12 ounces and multiply it by $2.

12($2) =$24

Answer Link

Otras preguntas

help me find the supplementary angles and one pair of vertical angles. (will mark brainliest) spammers reported.
2. Which of the following describes the effort arm? The side of the lever on which the force is exerted, The end of the lever that moves the load. The weight or
If you have a question or a comment USE THE QUESTION COMMENTS GOD DANG IT
Negative 1 plus negative one-half
All of the biotic and abiotic factors in the area where an organism lives are known as its?
Which body system is responsible for coordinating actions such as breathing, talking, walking, and blinking? digestive system Skeletal system Nervous system
Please help! I will mark as brainliest IF answer is right. <3
What will happen to the environment where kudzu plants grow and spread? OA. The amount of sunlight reaching the ground will decrease, which will cause other pla
Please help! I will mark as brainliest IF answer is right. <3
write a topic sentence about a favorite place to relax and support it with 3 supporting sentences ​