amybriant amybriant
  • 01-05-2020
  • Mathematics
contestada

Eight pounds of peanuts cost $24.00. Six pounds of walnuts cost half as much

Respuesta :

nsiahgerald21
nsiahgerald21 nsiahgerald21
  • 26-04-2021

Answer:

1 lb of peanut= 3 lb

1 lb of walnut= 2 lb

3*3=9

2*6=12

9+12= $21

Step-by-step explanation:

Answer Link
cherryzhangtwtovo cherryzhangtwtovo
  • 28-04-2021

Answer:

$21

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Simply answer 2/5<_x-4
buildings is considered a hallmark of Renaissance architecture? a. Palazzo Rucellai b. Church of San Lorenzo c. Florence Cathedral d. none of the above
Which word is the indirect object in this sentence? Eric bought his sister flowers as a thank-you for the snowboard A flowers B sister C snowboard D his
5x+10=7x+4 what is the answer to this equation
can anybody explain how to fill these out: find the answers?
Find all the other missing angle measures
If a yeti cooler is reRegularly priced for $349 but is being discounted by 15% how much money will you say if you buy it on sale
Omar has 2 3/4 cups of dough to make Dumplings. If he uses 3/16 cup of dough for each dumpling,how many whole dumplings can Omar make?
The declaration of liberated Europe stated that
What is a if 6= a/4+2