boosiebhadd1 boosiebhadd1
  • 02-05-2020
  • Mathematics
contestada

If lainey bought a set of 20 markers for $6 how much 1 Marker cost ?

Respuesta :

therobin
therobin therobin
  • 14-07-2020

Answer:

$0.30

Explanation:

In order to solve this problem, we must divide the cost of the set Lainey bought, by the amount of markers included in the set. This will tell us how much each individual marker in the set costs.

6 dollars ÷ 20 markers = 0.3

Therefore, the cost of one marker from the twenty marker set is $0.30.

Answer Link

Otras preguntas

100° 100⁰ X = ??????
What is this phrase in English? "Mi madre es muy inteligente."
A car starts from rest and travels for 4.0s with a uniform acceleration of + 1.3m/s^2. The driver then applies the brakes, causing a uniform acceleration of - 1
Suppose D(T) = A(T-H)2 +K represents the hieght of an object in feet after T seconds. Suppose an object has a maximum height of 12 feet after 2 seconds. This sa
What is this phrase in English? "Mi madre es muy inteligente."
Hey, How are you what you doing
PLEASE HELP I NEED IT BY TODAY I WILL GIVE YOU 44 POINT AND BRAINLEST
100° 100⁰ X = ??????
Suppose D(T) = A(T-H)2 +K represents the hieght of an object in feet after T seconds. Suppose an object has a maximum height of 12 feet after 2 seconds. This sa
A triangle has sides of length 4xy, 7, and2x. Which expression represents the distance around, or perimeter, of the triangle? O 6z+y+7 O 6x + 4y +7 O4zy + 2x +7