dpoulin372 dpoulin372
  • 04-05-2020
  • Mathematics
contestada

what is the best deal
16oz for 1.00$ small
21oz for 1.29$ medium
or 32 for 1.49$ large

Respuesta :

MorallyGray
MorallyGray MorallyGray
  • 04-05-2020

Answer:

32 oz.

Step-by-step explanation:

Simply convert the dollar amount to what it would be without a decimal (I.E 1.00->100) then divide by the amount of ounces to get what each ounce costs.

100/16= 6.25

129/21= 6.14 (give or take)

149/32= 4.6.

Then you convert that value to cents and you find out the 32 oz is almost a cent and half cheaper per ounce.

Answer Link

Otras preguntas

what time is it in jerusalem
The Centennial Exhibition was meant to show off America as an industrial power to the rest of the world. a. True b. False
4x²+8x=1 by completing the square
what are the elements of art
where is brussels located
what time does shabbat start in ny
what adds up to 2 and multiplies to 9? what adds up to 6 and multiplies to 7? what adds up to 2 and multiplies to 7
a lump of putty and a rubber ball have equal mass. both are thrown with equal speed against a wall. the putty sticks to the wall. the ball bounces back at nearl
difference between calzone and stromboli
please help i cant figure this out