ninaneedstogo
ninaneedstogo ninaneedstogo
  • 04-05-2020
  • Mathematics
contestada

7 pound of grapes cost 10.43 how much would 3 pounds cost

Respuesta :

rachi0714
rachi0714 rachi0714
  • 04-05-2020

Answer:

$4.47

Step-by-step explanation:

First you would see how much one pound is by dividing 10.43 by 7 which gets you 1.49. Now we know how much one pound costs we can multiply that by 3 to know much 3 pounds is. $1.49 x 3 = $4.47

Answer Link

Otras preguntas

expand and simplify a. 5(3p+2)-2(4p-3) b.4(2x+3)-(x-2) c.(x+3) (x-2) d.(x-1) (x-2) e. (x-3) (x-2) f.(2p+3) (p-2) g.(3t-2) (2t+3) h. (2x-5) (3x-2)
what is a good way to study
How are ethnic and religious conflicts related to problems of global security ?
Which correctly gives the expression using addition? –18.6 – 31.5 a. –18.6+31.5 b. 18.6+31.5 c. 18.6+(–31.5) d. –18.6+(–31.5)
is 3/5 equivalent to 6/8
what is 2906 to the nearest thousand
Which of the following figures was not a major leader of a Latin American independence movement? A. Francisco de Miranda B. Ignatius of Loyola C. Father Hida
what is the speed of an object at rest
Could a mixture be made up of only elements ?
what is 12x+9y= 15 on a graph?