vyjahdavis07 vyjahdavis07
  • 04-05-2020
  • Mathematics
contestada

If it costs $4.77 for 9 oranges how much would it cost for 1?

Respuesta :

lesliemerten2005 lesliemerten2005
  • 04-05-2020

Answer:

1.89

Step-by-step explanation:

Answer Link
nemo4547
nemo4547 nemo4547
  • 04-05-2020

Answer:

.53 cents

Step-by-step explanation:

4.77/9 = .53

unit rate

Answer Link

Otras preguntas

If you have earned income, which of the following retirement devices must you contribute to, by law? A. IRA B. Pension plan C. Social security (FICA) D. Ves
What process signals the end of one cycle and the beginning of another in the menstrual cycle
a baker uses 7.5 pounds of flour daily. how many ounces will he use in two week
is 4/6 bigger than 2/3
Who was Pericles? A. a Greek speaker whose fame eventually spread far and wide B. the leader who developed the strategies leading to Greek naval success C.
Electronic ledger that tracks mathematical data
Which of the following is NOT a distinguishing feature of a synovial joint? a capsule that creates a space in the joint synovial fluid ligaments connecting t
Solve. 4x – 6 = 3x + 8
Which statement best explains the relationship between the electric force between two charged objects and the distance between them?
The group of large waterfalls that make up part of the US-Canadian border are called __________.