kobynaiker kobynaiker
  • 01-06-2020
  • Mathematics
contestada

Michael bought 0.65 kilograms of cubed stake. The meat costs $8.50 a kilogram. How much did Michael pay for the stake

Respuesta :

sofialynch365
sofialynch365 sofialynch365
  • 01-06-2020

Answer:

Approximately $5.53

Step-by-step explanation:

You need to multiply the cost of meat per kilogram by the amount you you buy in kilograms.

$8.50*0.65= $5.525

That rounds to $5.53

Answer Link

Otras preguntas

what is the gcf of 86,129,and 215
what fraction is between 0 and 1/2
Devon is trying to find the unit price on a 6 -pack of energy drinks on sale for $2.99. His sister says that at that price, each energy drink would cost just ov
at carters birthday party his mom made a cake in a rectangular shape. The length of cake is 8cm and width of cake is 6 cm. If she wants to add 1 cm of cream aro
Annabelle picked 65 apples at a local orchard.40% of the apples were green apples.how many green apples did annabelle pick?
the newspaper reported that 134.8 million viewers watched the Super Bowl. Write the number of viewers in standard form
Who were Lewis and Clark? A. War Hawks who convinced President James Madison to go to war B. leaders of the expedition to explore the Louisiana Territory C. her
Thomas has a box with four black color bottles and eight gray color bottles. Two bottles are drawn without replacement from the box. What is the probability tha
can you factor 30 X square minus 5X to the third
7 people are running in a race. If we only care about first, second and third place, how many possible outcomes are there?