nayaarmstrong2 nayaarmstrong2
  • 02-06-2020
  • Mathematics
contestada

Suppose corn chips cost 21.5 cents per ounce . If a bag cost $2.91, how many ounces of chips

Respuesta :

Persona180
Persona180 Persona180
  • 02-06-2020

Answer:

13 ounces

Step-by-step explanation:

291/21.5=13.5348837209

Answer Link

Otras preguntas

Can someone explain how 8.75 multiplied by 0.8 is 7??? It just don't make sense... I don't see why the number got smaller instead of bigger.....
Write an equation in slope-intercept form for the line with slope 6 and y-intercept −4.
Ways Texas's absolute location affects climate?
RS = 3x - 16, ST = 4x - 8, RT = 60
Given the piecewise function shown below, select all of the statements that are true. F(x)= [-x+1, x <0] [-2,x=0] [x ² – 1, x > 0] A) f(4) = 7 B) f(1) =
Bill weights 120 pounds and is gaining 10 pounds each month. Phil weights 150 pounds and is gaining 4 pounds each month. How many months, m, will it take for Bi
how did tang rulers change china?
100 Points and brainy if answered correctly ASAP!!!!
Which of the following is NOT an output device? Group of answer choices Screen Printer Speakers Camera
PLEASE HELP meee!! ┗( T﹏T )┛ A point is plotted on the number line at 234 . A second point is plotted at −413 .What is the length of a line segment joining thes