TreacerWolf101 TreacerWolf101
  • 03-06-2020
  • Mathematics
contestada

The cost of 6 sandwiches and 4 drink is $53. The cost of 4 sandwiches and 6 drinks is $47. How much does one sandwich cost?

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 03-06-2020

Answer:

sandwich = 6.50

Step-by-step explanation:

Let s = sandwich price

d = drink price

6s + 4d = 53

4s + 6d = 47

Multiply the first equation by 3

18s + 12d = 159

Multiply the second equation by -2

-4s - 12d = -94

Add these equations together

18s + 12d = 159

-8s - 12d = -94

--------------------------

10s = 65

Divide by 10

s = 65/10

s =6.5

Answer Link

Otras preguntas

a tiny leaf-like structure inside a seed is a ________?
Explain why hydrogen atom can become either an ion or part of a molecule.
30 elementary school students are surveyed and asked to name their favorite colors. In reporting the results, which is the BEST measure of central tendency to u
Can I get help? whats the right answer?
What process brings food into the cells during active transport? Please select the best answer from the choices provided diffusion osmosis endocytosis exosytosi
The unit for momentum is which of the following? a. N b. kg-N c. kg-m/s d. All of these are units for momentum.
Select all that apply. Mark each statement if it describes daily life in ancient Pompeii. a. The wealthy people sent their slaves to get water from the river ev
which is the following is equivalent to 1 cup 4 ounces - .8 ounces is 4 quarts
What does the suffix -logy mean in the word astrology mean ?
CD rom stands for compact disc