JahCwp063 JahCwp063
  • 02-09-2016
  • Mathematics
contestada

shakira pay $33 for 22 pounds of peanuts at the price per pound is the same how much will she could have to pay another to buy 15 pounds of peanuts

Respuesta :

MaMariah
MaMariah MaMariah
  • 02-09-2016
$33/22=$1.5 per pound $1.50 x 15 pounds = $22.50
Answer Link

Otras preguntas

Why do people live in Europe
film studios make a commission from every ticket sold. The movie tickets at Carbob theatres cost $8.50. The studios earn a 40% comission. what amount of the mov
When were the first commercial Valentines Day cards sold?
a person who brings things into the country illegally
Graph each equation. 5y=20x-30
Which of the following statements is the economic rule that explains why we stop purchasing goods and services after we have consumed some? We will consume only
42=Wf×64 (what fraction)
what is 3/4 of a turn or of 360 degrees??
Which sentence in the US Constitution provides for limiting the power of government? A “All persons born or naturalized in the United States . . . are citizens
Is 25 milligrams lighter or heavier than 25 centigrams