XxGxlaxyxX XxGxlaxyxX
  • 01-07-2020
  • Mathematics
contestada

7th grade math I need help with this

7th grade math I need help with this class=

Respuesta :

brb0702
brb0702 brb0702
  • 01-07-2020

Answer:

each bag of candy is $6.00

Step-by-step explanation:

1 bag would cost $6.00

1×$6.00=$6.00

6 bags × $6.00 = $36.00

Answer Link
Аноним Аноним
  • 01-07-2020

Answer:

the constant of proportionally is 6

the prices of 6 bags of candy is 36

Step-by-step explanation:

to find the constant u divide 6 by 1 to find how they multiplying it by

the prices for six bags is 36 bc u can do 6 times 6 or look at the graph and see that it lands on 36

hope this helps

Answer Link

Otras preguntas

Common factor for 32 and 30
Define multiplicative inverse. Give an example of a number and its multiplicative inverse.
PLEEEEEASE HELP MEEE!!!
what is the best approach to selecting safety equipment for an activity
a sample of a gaseous substance changes into a liquid
You love to play soccer! You make a shot at the net 8 times during a game! Of those 8 attempts, you score twice. What percent of the time did you score?
Which sentence best describes the effect of the articles of confederation on the government
Part 8 (10 points) Rewrite the following sentences in the subjonctif présent. Begin each sentence with the French translation of the impersonal expressions give
What are greenhouse gases?
A pool measures 12.3 feet by 16.6 feet. If the longer wall of the pool has a diagonal of 17.8 feet, what is the volume of the pool? (round to nearest tenth)