meekb18 meekb18
  • 04-08-2020
  • Mathematics
contestada

a pack of 4 choclates cost 1.80 pounds how much is the price per unit

Respuesta :

monicadasilva04 monicadasilva04
  • 04-08-2020

Answer:

0.45p

Step-by-step explanation:

4 chocolates = £1.80

1 chocolate =  x

x= 1.80× 1 = 1.80÷4 = 0.45p

1 = 0.45p

I HOPE THIS HELPED :)

Answer Link

Otras preguntas

How do you solve a system of equations by elimination when the signs are the same
Simplify (2x + 3)(x – 4) = ?
how are airplanes artificially pressurized?
the measure of distance from one point to another is?
What are some behavioral adaptations for a porcupines?
The resultant resistance of two resistance wires in series combination is 108 ohm and in parallel combination is 24 ohm. find the value of individual resistance
the resultant resistance of two resistance wires in series combination is 108 ohm and in parallel combination is 24 ohm. find the value of individual resistance
Someone please help me : evaluate 3st to the second power + 2s if s=5 and t=3??
How do you divide with a two digit number? Like 183 850 divided by 48.
Identify two ways of changing the strength of an electric force