ssheumaker
ssheumaker ssheumaker
  • 03-11-2014
  • Mathematics
contestada

A 32 oz bottle of fruit juice costs $6.72.

What is the cost of the juice per ounce?

$

Respuesta :

luana
luana luana
  • 03-11-2014
[tex]32\ ounces\ cost\ 6,72\$\\ 1\ ounce\ costs\ x\\\\ Making\ ratio:\\ 32-6,72\\ 1-x\\\\\ Cross\ multiplication:\\ 32x=6,72*1\\ 32x=6,72\ \ \ \ | divide\ by\ 32\\ x=0,21\$\\\\ One\ ounce\ costs\ 0,21\$.[/tex]
Answer Link

Otras preguntas

The spinning jenny increased the production of thread. What is the name of its inventor? A. Richard Arkwright B. John Kay C. Edmund Cartwright D. James Hargreav
One goal of the Marshall Plan was to (1 point) make Germany pay costs for all the destruction it had caused in Europe. send troops to help European countries fi
what is the length of line RS with R(-2,3) and S(4,5)?
a company has many genetically engineered poplar trees around its factories. what best describes the polar trees?
A royal colony is owned by the crown and a proprietary colony is owned by wealthy individuals or companies. A. True B. False
which were newly created cabinet-level departments in the johnson administration
Consider the following cross: parent 1: YyTt Parent 2: YyTt using the rules of probability, determine the probability that the offspring will show YyTT genotype
Which belief was generally held by the Founding Fathers at the Constitutional Convention in 1787?
Which Mesoamerican civilization was believed to have been founded on an island in the middle of Lake Texcoco where an eagle was found sitting on a wingspanly ca
Graph each equation. 5y=20x-30