Alanilampkin Alanilampkin
  • 01-09-2020
  • Mathematics
contestada

Charles buys 4 basketballs at a total cost of $36. What is the price per basketball? ​

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 01-09-2020

Divide total cost by quantity.

$36 / 4 = $9 per basketball

Answer Link

Otras preguntas

A box of snacks-size cracker packs weighs 28 1/2 ounces. Each snack pack weighs 4 3/4 ounces. How many snack packs are in the box?
6. Briefly explain the major function of the sense organs.
What is Anne’s main purpose for writing in her diary
Elizabeth I was very tolerant of the Separatists and supported their efforts. True False
Which best describes what is made of matter? all living things and objects all atoms all solid objects and atoms all living things
The __________ is the first segment of the insect antennae.
The safety council is an action-oriented process and a valuable tool to implement safety procedures. the process:
I have a Brainliest please help
1. Es mejor que Uds. _____ en la excursión hoy porque mañana no hay suficiente tiempo. vaya, va, van, vayan 2.Es importante que los turistas _____ las regla
Jared has two dogs, Spot and Rover. Spot weighs 75.25 pounds. Rover weighs 48.8 pounds more than Spot. How much does Rover weigh?