Seudónimo Seudónimo
  • 02-09-2020
  • Mathematics
contestada

if a dog food costs 0.75 per pound, and dog bones cost 1.75 each, what is the cost of 2 bones and 25 pounds of dog food?

Respuesta :

arendon0 arendon0
  • 02-09-2020

Answer:

2 bones and 25 pounds of dog food would cost $22.25

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

What is required in a society for democracy to work
What happens to air as altitude decreases
The president and Congress differ in their A constituencies B. election cycles c. constitutional powers D. all of the above
how does regular excercise help to reduce the effects of mental stress
The Mogan River is 465 miles long. The Hofman River is about 76% of the length of teh Mogan River. How long is the Hofman River?
What is the value of 3ab + 5b - 6 when a = -1 and b = 3? 0 6 18 24
10 points plz help Escribe este imperativo negativamente: ¡Di la verdad! Tell your Spanish teacher: Go to class.
Describe the process of light-independent reactions.
can anyone help me with these
Hello, I need help with an algebra problem that I do not know. the homework to this problem will be due on the 4th of this month. The problem says combined. Be