diamond967 diamond967
  • 03-09-2020
  • Mathematics
contestada

Mrs. Kim spent $4.77 on her favorite imported cheese. She bought 9/10 of a pound. Find how much cheese cost per pound.

Respuesta :

eliovyona
eliovyona eliovyona
  • 03-09-2020
4.77x10= 47.7/9 = 5.30. 1 pound cost $5.30
Answer Link

Otras preguntas

What did knights receive in exchange for their pledge of loyalty to a lord
In the southern hemisphere, the longest day of the year happens during _____. December March June September
What rhetorical device is used in this excerpt from Mark Twain's "The Danger of Lying in Bed"? The man in the ticket-office said: "Have an accident insurance
How can you distinguish between a main verb and a verb phrase with a participle in a sentence?
It is suggested that deviance has the following uses in social life: a. helps to clarify norms b. unifies a group c. diffuses tension and promotes social change
Powers of congress that are explicitly stated in the constitution are called
Why did the Americans what yi aquire californa?
What are solid fats and why should we avoid them? Please give three examples.
True Or False: Lincoln faced northern opposition to the civil war after congress approved a draft or forced military service in 1863
The oregon question was resolved when the us gained sole possession of the oregon territory and in return england