Leaizjiahm Leaizjiahm
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

If pears cost $1.95 per pound. How much would 2 pounds cost?

Respuesta :

egerle egerle
  • 01-10-2020

Answer:

$3.90

Step-by-step explanation:

1.95*2

Answer Link
egrigg2010
egrigg2010 egrigg2010
  • 01-10-2020

Answer: $3.90

Step-by-step explanation: We know that pears cost $1.95 per pound. We want to find how much the pears will cost if you buy 2 pounds worth of them.

Simply multiply the price per pound by 2.

$1.95 x 2 pounds = $3.90 total for 2 pounds of pears.

Answer Link

Otras preguntas

What is the iupac name for the following compound??
Simplify 12to the 0 power
the amount of energy to change a gram of a liquid to a gas at the boiling point describes which of the following A. heat a vaporationB. heat fusion C. molar hea
Help me pleaseeeeeeeeeeeee
Given △ABC≅△EFG , which congruency statement is true? EC≅BF AC≅EG BA≅EF CB≅GE
Please help, Science HW.
How many variable terms are in the expression 3x3y + 5xz − 4y + x − z + 9? (Input a numeric value only.)
The relationship in which each codon determines each specific amino acid used for making a protein is considered the ____________. Question 9 options: Genetic R
A turtle walking at an average speed of 3/10 mile per hour takes 13/20 hour to walk from its home to the seashore. How long will the journey take if the turtle
-6>10-8x help plz lost A. x >2 B. x >-2 C. x <2 D. x <-2