mmatnation mmatnation
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

if 30 gallons of water cost $60 how much would 9 gallons cost.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-10-2020

Answer:

18 dollars

Step-by-step explanation:

take 30 divided by 60 to get how much 1 gallon cost (2 dollars)

then take 9 times 2 to see how much it would cost (18 dollars)

mark brainist plzzz

Answer Link

Otras preguntas

Please check my answer i will give you 5 stars and a heart! 1.Integration was the rule in the Northern states. False 2.Jim Crow laws kept African Americans fr
an electronics store makes a profit of $72 for every standard cd player sold and $90 for every portable cd player sold. the manager’s target is to make at least
C=6/(6+12)*180 help please
A scientist is going to perform and experiment to see how a new antibiotic affects a strain of bacteria. Which of the following peices of equiment would be most
What term is used to describe an animal that eats only plants? a. omnivore b. herbivore c. carnivore d. statisvore
Which planet has the largest day-night temperature difference?
What city is believed to be the oldest of the indus river valley civilization?
Light travels 300,000,000 m/s, and one year has approximately 32,000,000 seconds. a light year is the distance light travels in one year. state the speed in km/
how to sole this (4x-3y)2
how did increased trade influence the golden age of islam?