apullum06 apullum06
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

How many pounds of blueberries can you buy for $1.00 if 1 pound is $4.00

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 01-10-2020

Answer:

1/4 lbs

Step-by-step explanation:

We can use ratios to solve

1 lb               x lbs

------------- = -----------

4 dollars      1 dollar

Using cross products

1*1 = 4x

Divide each side by 4

1/4 = x

You can buy 1/4 of a lb for 1 dollar

Answer Link

Otras preguntas

According to the table, how many people scored higher than 8 on the quiz? A. 7 B. 9 C. 16 D. 19
Which of the following is a way to get more sleep?
A middle school basketball team won 36% of the games it played last season. the team won exactly 9 games last season. what is the total number of games that the
solve 36+12v+9v=-3v-36
5.01 moles of magnesium phosphate contain how many atoms of phosphorus?
How did the discovery of the New World influence population growth in Europe, Asia, and Africa? A.) Millions of Native Americans sailed to Europe, Asia, and Afr
someone help i honestly need a Spanish tutor
Write an algebraic expression for 8 less than 4 times a number
Randomly selecting a seventh grader from a school that has 256 sixth graders, 225 seventh graders ,and 275 eighth graders
How does the brain tell the lungs to slow breathing