trey2954 trey2954
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

5
A school purchases boxes of candy bars.
Each box contains 50 candy bars.
Each box costs $30.
How much does the school have to charge for each candy bar to make a profit of $10 per box?

A $0.40
B) $0.50
C $0.80
D $1.25

Respuesta :

digurr388
digurr388 digurr388
  • 02-10-2020
The answer is c, $0.80
Answer Link

Otras preguntas

Compare the proportional relationships. Which represents the greatest price per pound for walnuts?
For which cause did Hamilton, Madison, and Jay fight for approval?
what is[tex]76316 \times 33 = 3136 \times 36[/tex]please help​
you find a jacket whose price is $117.95 which is on sale with a 30% discount. what is the sale price?
In what way is the north east wind useful​
Need Help ASAP Will Give Brainliest!!! Which statement best reflects Loyalists' feelings during the Revolutionary War? A. The colonists have the right to form
Arrange the equations in order from least to greatest based on their solution plz
A system of beliefs or ideas that justifies the social moral religious political or economic interest held by a group or by society is A social movement B A cul
Write 749 in a scientific notation
How to solve this question?​