marisoladriannacruz
marisoladriannacruz marisoladriannacruz
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

Jane belongs to a book club. She pays a flat fee of $7 to ship any number of books. She is able to purchase the books for $8 a piece. How much would it cost to order 5 books?

Respuesta :

Stuccoquality
Stuccoquality Stuccoquality
  • 02-10-2020

Answer:

$52 dollars

Step-by-step explanation:

(first step)- $8 x 5 books = $45 dollars

(second step)- $45 + $7 = $52 dollars

Answer Link

Otras preguntas

2/3 divided by 1/2 On a grid
write the equation of the line with slope 4 that passes through the point (3.5,5) in slope- intercept.​
Crime is never a choice - critically discuss. (just need basic idea points and theories)
WHAT IS THE MEANING OF THE PHRASE IN THE PEOM "THE HEART THAT FED" ? OZYMANDIAS PEOM CLASS 11 ENGLISH PLEASE ANSWER IN EASY WORD
A package of 5 pairs of insulated gloves costs $44.95. What is the unit price of the pairs of gloves
Using front-end estimation, what is the correct estimation of the sum, 23+33+44+51+31 -A. 180B. 170C. 160D. 150
Have you ever suddenly lost the ability to do something? Maybe you were injured or sick, or missing something you needed. How did you feel about the situation?
What factors help predict why the populations of some countries grow faster than others?
The expected number of empty bins as r and n go to infinity is a) 0 b) 1 c) [infinity] d) 1/2
A package of 5 pairs of insulated gloves costs $44.95. What is the unit price of the pairs of gloves