tayyy2pretty
tayyy2pretty tayyy2pretty
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada


I costs $18 for 15 bars of chocolate.
What is the unit price, in dollars per bar?

Respuesta :

generalgranato777
generalgranato777 generalgranato777
  • 02-10-2020

Answer:

$1.20

Step-by-step explanation:

18 / 15

1.20

1.20 * 15

18

Therefore $1.20 is your answer

Hope this helps

Answer Link

Otras preguntas

Explain what is the same about two fractions that are like fractions
having troubles with inequalities.. 3.8x + 14.5 < 32
which trinomial is equivalent to (3x-1)(x+4)
Explain what is the same about two fractions that are like fractions
what is the sum of 7/10 and 6/100
what is the sum of 7/10 and 6/100
Explain what is the same about two fractions that are like fractions
Explain what is the same about two fractions that are like fractions
having troubles with inequalities.. 3.8x + 14.5 < 32
having troubles with inequalities.. 3.8x + 14.5 < 32