Gialynettemunoz Gialynettemunoz
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

If you have 6 donuts and they cost 2.70 what is the cost for one donut

Respuesta :

ricchad
ricchad ricchad
  • 02-10-2020

Answer:

0.45

Step-by-step explanation:

  2.70    

6 donuts

= 0.45 each donut

Answer Link
novaxlynn novaxlynn
  • 02-10-2020

Answer:

45¢ per doughnut

Step-by-step explanation:

You would simply divide

2.70 ÷  6 = 45

Answer Link

Otras preguntas

Briefly explain one major difference between mcpherson and horwitz historical interpretation
help please I don't know how to do this
When a member of congress is assigned to a committee, what factors) are generally taken into consideration?
How is arbitration useful in resolving the differences of two or more parties with opposing views?
What do you think it was like for so many different cultures and empires to be so close to one another
A(n) _____ is a quadrilateral with two pairs of congruent, consecutive sides.
What did the passing of the Alien and Sedition Acts and the drafting of the Kentucky and Virginia Resolutions prove?
Suppose a family has four children. What is the probability that at least two are female? PLEASE PROVIDE EXPLANATION(:
What is a primary function of the body covering of terrestrial animals?
Which conditions makes social loafing more likely to occur?