bogdanagloriababiy bogdanagloriababiy
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells a bag of 4 oranges for $3.64. How much would it cost for 6
oranges?
HELP ASAP

Respuesta :

hanakocl28
hanakocl28 hanakocl28
  • 30-03-2021

Answer:

5.46

Step-by-step explanation:

3.64 ÷ 4 = $0.91

$0.91 x 6 = $5.46

It would cost $5.46 for 6 oranges.

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following is an example of a concept album? a. the joshua tree b. nevermind c. tapestry d. songs for swingin' lovers
Which system cordinantes the human bodys response to change in its internal and external environment
if an atom has 3 protons, 3 neutrons, and 2 electrons, what is the electrical charge of the atom?
Why was the tango dance not acceptable by society?
Find the rectangular coordinates of the point with the polar coordinates (-7, 5pi/3)
unlike the monarchy in a feudal system, the wealthy and powerful citizens who controlled italian city-states were more focused ona.the overall well-being of its
MULTIPE CHOICE - The Depository Institutions Deregulation and Monetary Control Act _________ (approved / enacted / eliminated) interest-rate ceilings on sav
Billy Cobham is a talented and respected fusion drummer, and he was born in Panama. What is wrong with the sentence?
What are homologous structures in different species evidence of? A.) a common ancestor B.) natural selection against a trait C.) inheritance of acquired charac
iq scores on the wais test approximate a normal curve with a mean of 100 and a standard deviation of 15. what iq score is identified with