aleysiusw00
aleysiusw00 aleysiusw00
  • 01-11-2020
  • Mathematics
contestada

the cost of an ice cream sundae is 4.75$ plus 30 cents per topping. megan spends $6.26 on her sundae how many toppings did he get

Respuesta :

netizenwebb netizenwebb
  • 01-11-2020

Answer:

5

Step-by-step explanation:

$4.75 + 0.3x = $6.26

0.3x = 1.51

x = 5.033

Answer Link

Otras preguntas

A pack with 6 cans of juice costs 3.48. What it the unit price? A.0.49 per can B.0.50 per can C.0.58 per can D.0.60 per can**my answer??**
Which two statements about narrative nonfiction are true? Events and incidents presented are as close to reality as possible. Writers use imagination to develo
Which best describes why plagiarism can have legal consequences, such as lawsuits and fines?
The equation that represents the canned goods order is 24x + 64y = 384, where x = number of minutes spent producing fruit cans, and y = number of minutes produc
Define element and compound. explain the difference between an element and a compound.
A girl is snorkeling 1 meter below sea level and then dives down another 0.5 meters how far below sea level is the girl
Antony and Cleopatra is an example of one of Shakespeare's A. comedies. B. histories. C. dramas. D. sonnets.
What is the cubed root of 89?
Home room a collects 21 additional items of food How many more items does home room b need to collect to have more items per student
Marine animals are impacted by ocean plastic because