jessaku312
jessaku312 jessaku312
  • 02-11-2020
  • Mathematics
contestada

If 8 oranges cost 10.40,how many oranges can be bought for 33.80​

Respuesta :

ruthattipoe12430 ruthattipoe12430
  • 02-11-2020

Answer: 26 i think

Step-by-step explanation:

Answer Link
Lightning25346
Lightning25346 Lightning25346
  • 02-11-2020

Answer:

8 oranges = 10.40

1 orange = 10.40/8

1 orange = 1.3

Total cost = 33.80

no. of oranges = 33.80/1.3

=26

There fore the number of oranges that can be bought is 26.

Hope u understand..... pls mark me as brainliest

Answer Link

Otras preguntas

A weather reporter reads aloud the number of meters of snowfall. the amount is 0.103 meter. What words should the reporter use on the air to explain the amount
Express 8.15 as a mixed number.
counterexample angle bisector?
Round 412,825 to the nearest ten
Lila scores 15 points fewer than Bob, who scores 35 points. Carol scores half as many points as Lila. How many points does Carol score?
The average square inch (6.5 cm2) of skin has how many blood vessels? a. 10 b. 20 c. 30 d. 40
what is the relationship between the values of the 4s in 4,438
If you release a weight and allow it to fall under the influence of gravity alone, what kind of motion will it experience?
What is 100,203 in expanded form
what is the 29th sequence in the triangular number sequence a.k.a the pascals sequence