bthompsonaz
bthompsonaz bthompsonaz
  • 02-11-2020
  • Mathematics
contestada

fruit costs $4/pound; granola bars are $1 each. You have a budget of $48. You need at least 10 granola bars.

Respuesta :

fdsasssd fdsasssd
  • 02-11-2020

buy 12 gronal bars and 9 pounds of fruit to use you money

48-12=36/4=9

Answer Link

Otras preguntas

Michael and Ashley each buy x pounds of turkey and y pounds of ham. Turkey cost $3 per pound at store A and $4.50 per pound at store B. Ham cost $4 per pound at
Describe two similarities among the Georgia State Constitution and the United States Constitution.
Compute the function table Draw the graph of each function f(x) = 2x+1
In "The Lagoon," what words best describe the relationship between the white man and Arsat?
Epicureanism and Stoicism are both a. Greek philosophies. b. duties. c. ways of making friends. d. goals.
in example 5.11 of the text the molar volume of n2 at STP is given as 22.42 L/mol how is this number calculatd how does the molar volume of h2 at stp compare th
One of the reasons commoners became more attentive to religion in the fifteenth century was that they had more __________ available for them?
Provide an appropriate response. Find the variance of the binomial distribution for which n = 800 and p = 0. 87 a. 0.90 b. 0.48 c. 696 d. 32.54 e. 9.51
Human resource officers are responsible for auditing the military budget to find inconsistencies.
Jayson Blair, Stephen Glass, and news anchor Brian Williams are all examples of cases in the media that dealt with invasion of privacy as an ethical issue. True