dylanmadisson
dylanmadisson dylanmadisson
  • 02-11-2020
  • Mathematics
contestada

Apples cost $2.00 for 3 pounds. At that rate, how many pounds of apples can you buy for $8.00?

Respuesta :

yeetlesuwu
yeetlesuwu yeetlesuwu
  • 02-11-2020

Answer:

12 pounds

Step-by-step explanation:

4 x 2 is 8 right? Well, then, you take 3 and multiply by 4 to get 12.

(I kinda went dumb during the middle of typing this out so I got stumped for a minute)

Answer Link

Otras preguntas

An author has four main purposes when writing to persuade to explain to entertain and to
You can buy 4 bottles of water from a vending machine for $7. At this rate, how many bottles of water can you buy for $28
If you join a professional society, you can expect to _____. A. have access to current advances in your field B. network with peers C. have a group who will adv
Which statement about the political competition between the Soviet Union and the United States in the Vietnam War is true?​
How do you do this please help ?
Need help for number 10 pleace someone help
How many times longer is one mile than one foot? So it is 5,280 times long I still don't understand could you please elaborate?
Please help and thank you
What is the concentration of hydrogen ions commonly expressed as
if UVW ~ RST ,what is the value of x? ​