hodaviahwilson791 hodaviahwilson791
  • 03-11-2020
  • Business
contestada

Elsa buys 3.5 gallons of gas for 12.46. Find the unit price in dollars per gallon. Round to ye the nearest cents

Respuesta :

Samawati
Samawati Samawati
  • 03-11-2020

Answer:

3.60

Explanation:

The cost of 3.5 gallons of gas is 12.46.

The unit price per gallon will be

=12.46 / 3.5

=3.56

≈3.60

Answer Link

Otras preguntas

identify the types of body modifications and body supplements. Present examples of the four functions that dress serves: Protection of the body - 5 examples tot
What is the elongated structure that runs up the posterolateral aspect of the testes and caps its superior aspect?
Since individual firms cannot perform all marketing functions, _____ often play a role in the exchange process.
The distance between mankato, mn, and duluth, mn, is approximately 237 miles one way. how far is that in kilometers? please round to the nearest tenth
What variety of challenges did the Pilgrims face when they arrived in the New World?
If the process of producing a good or service is broken into a number of tasks each performed by a different individual instead of one person performing all of
Which describes the locations where Earth’s volcanoes are formed?
Find the length of the diagonal of a parallelepiped whose edges have the following measurements: the base is a square with sides 1.5 m and the height is 3.20 m
if PQ = 8y+4 and QR = 15y-9. what is the value of y ? Find PQ, QR, PR
Is the skin on the back of your hand firmly attached to the underlying tissues, or can it be lifted away?