anomonusmn anomonusmn
  • 03-11-2020
  • Mathematics
contestada

Abby bought an 8 pound bag of doog food for $7.40. How much does the bag cost per pound? (round to the nearest hundreth)

Respuesta :

cshayes8
cshayes8 cshayes8
  • 03-11-2020

Answer:

a

Step-by-step explanation:

Answer Link
twindells
twindells twindells
  • 03-11-2020

Answer:

0.92 per pound

Step-by-step explanation:

if you divide 7.40 from 8 it is 0.925. and if you multiply 0.925 by 8 it will give you 7.4. hope this helps.

Answer Link

Otras preguntas

According to Howard Gardner's theory of multiple intelligences, the ability to understand and interact effectively with others is _________.
Thirty cards are numbered from 1 to 30, inclusive. If one card is drawn at random, what is the probability that the number on the card will be divisible by eith
In the number 772, is the value of the 7 in the tensplace 10 times greater than the value of the 7 in the hundredsplace? Explain why or why not.​
Find the distance between the points (0, 0) and (4, 0). 2 4 √8
What is 2 multiplied by 4
Construct a 99​% confidence interval of the population proportion using the given information. x=80 n=200
The income statement for Sweet Dreams Company is divided by its two product lines, blankets and pillows, as follows: Bl
The total cost of 2 jackets and 3 shirts is $225. The cost of a jacket is three times the cost of a shirt. Find the cost of a jacket and a shirt X= cost of a j
(3k^5)^2 I don’t know
help me please with this please