jymeabrown jymeabrown
  • 03-11-2020
  • Mathematics
contestada

Imani spent $19 on a magazine and five
candy bars. If the magazine cost $4, then
how much was each candy bar?

Help please

Respuesta :

theexlas theexlas
  • 03-11-2020
Each candy bar was 3$.
19 - 4 (the price of the magazine) = 15$
15 / 5 (the amount of candy bars) = 3$
Answer Link

Otras preguntas

Name the five groups of bone surface markings
Assume the first DNA codon for the insulin gene reads TAG. Using your codon chart, look up the amino acid that is coded for by this codon.
Can someone help me please !!!
please in through steps, how would i solve this problem? i have never done this and i want to learn. the problem: 4(2h+g) ty!
Describe how to plot the point (-1, -2) Where do you start? How many units do you go to the left or right? How many units it’s do you go up or down?
The box plots show the heights of trees in two random samples from two different types of trees. Ashley infers that crabapple trees are typically larger than oa
plz helppp multi choiceeeee​
5ft is__% of 37 1/2ft
Can someone please help me with this? Thank you! :)
which statement best describes the author's viewpoint about Elizabeth van lee​