averies2673974 averies2673974
  • 03-11-2020
  • Mathematics
contestada

Please help I'll give brainliest

Please help Ill give brainliest class=

Respuesta :

amanjotkaur788
amanjotkaur788 amanjotkaur788
  • 03-11-2020

Answer:

b

Step-by-step explanation:

Answer Link
sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 03-11-2020

9514 1404 393

Answer:

  b.  The cost of orange juice is $3 per jug.

Step-by-step explanation:

A "unit rate" is a rate that is "per <single item>" The rates given are per the following numbers of items:

  a: 3

  b: 1 . . . a unit rate

  c: 10

  d: 2 (dozen) or 24 (single roses)

The rate of selection B is the only unit rate.

Answer Link

Otras preguntas

Writing a story with proper sequence and organization is important because
expansion of idea sympathy is not as good as empathy​
Name the process that transfers carbon from plants to animals
What is the Full form of URL
wo students are working on an “Evidence for Evolution” lab for their biology class. As the two are working on completing some of the post-lab questions, they st
X Simplify: x²+x OA) 1/3 X+1 3 O B) ¹/3x OC) (x + 1/3x) OD) x/3
there are 600 households in town. 8 out of 20 households own a dog. How many households own a dog?
Can someone help me with this plssss it would help so much! (IM GIVING LOTS OF POINTS!!!!!!!!)
Sue’s dog needs 4 hours to reach her house which is 20 km away. At what speed does it travel?Sue’s dog needs 4 hours to reach her house which is 20 km away. At
In "Delfino II: Diez in the Desert," Diez tells people in his group not to wear bright clothing because ______