Morgan1245
Morgan1245 Morgan1245
  • 03-10-2016
  • Mathematics
contestada

Which is better to buy, 3 pounds for $8.31 or 5 pounds for $12.95? Explain

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-10-2016
it better to buy 3 pounds  cause if you dont want to spend a lot of money you would buy the cheaper one
Answer Link
Аноним Аноним
  • 03-10-2016
3 pounds for $8.31 because not only is it cheaper but you can buy more packages for less... Meaning if you were to buy 2 of the 3 pound packages than it would come out to about 17  dollars where as if you were to buy 2 of the 5 pound packages it would come out to about 25 dollars...

Answer Link

Otras preguntas

The temperature of a city changed by a total of −24 degrees Celsius over a 6-week period. The temperature changed by the same amount each week. Part A: Write an
help please I don't understand how to do this Geometry: Find The Value Of X ​
For real I need a answer for this
cuándo abrirán la frontera de estados unidos para turistas 2021
what are the 7 c' to communication​
write a number,the opposite of which is a.positive b.negative c. neither positive nor negative ​
HELP ASAP What is the solution to the system of equations? y = x + 3 y = -x-1
how biology affects your health and mental wellbeing?
Please answer, I’ll give the correct answer brainliest! Happy Halloween!
In two sentences, describe the accomplishments of William Bradford.