abui25413 abui25413
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

1) Which ratio is expressed as a unit rate?
A) 15 miles/5gal
B) $8.00/hr
C) 120min/3hr
D) $4.00/per package

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-12-2020

Answer:

D.

Step-by-step explanation:

Expressing something by a unit rate means to express a value per single item. Hence, only D fits (per package, meaning per 1 package.)

Hope this helped!

Answer Link
ykhalaf54
ykhalaf54 ykhalaf54
  • 19-01-2021

Answer:

D

Step-by-step explanation:

per package, meaning per 1 package.

Answer Link

Otras preguntas

Which element in Access is an ideal data source? A. Database B. Form C. Report D. Query
What is the remainder when (x4 + 36) is divided by (x2 – 8)? 36
An cat has 5 pieces of yarn he chews up 1 how many dose he have left?
35 POINTS! Please help with geometry.
how roman emperors came to replace the Roman republic
Consider the element carbon. How many electrons can be found in a carbon atom? How many are valence electrons? A) 6; 2 B) 6; 4 C) 12; 4 D) 12; 6
Mo’s Farm stand sold a total of 165 pounds of apples and peaches. She sold apples for 1.75 per pound and peaches for 2.50 per pound. If she makes $337.50 how ma
Please answer this question i really need help
can anyone solve 20 and 19?
What are the thirty- three errors