americavega090 americavega090
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

School lunches cost $87.75 for 5.4 weeks. About how much would the lunches cost per week?

Respuesta :

bravenmcconnell bravenmcconnell
  • 01-12-2020

Answer:

16.25

Step-by-step explanation:

divide money by the weeks .

Answer Link
sevillaalek sevillaalek
  • 01-12-2020
The cost per week would be $87.75 / 5.4 weeks
87.75/5.4 = 16.25

That means the cost of lunch per week is $16.25
Answer Link

Otras preguntas

What occurred when rutherford exposed nitrogen gas to alpha particles?
Compare and contrast the English model of colonization to that of the French and Spanish
How good are you at judging people? What would you do if you encountered someone you thought evil?
f(x)=9x^2 g(x)= sqrt 12-x/3 (f o g)(-4)
You can ride a bicycle 15 mph. Your sister rides 12 mph. You give her a one hour head start. In how many hours will you catch up if neither of you stops?
Nicole’s friend runs 4/5 of a mile but her distance is only 4/9 of Nicole’s distance how far does Nicole run
In the American colonies, which document called for religious freedom and helped to create aspects fo the First Amendment? The Mayflower Compact The US Constit
-8=-7(-4x+8)+8(x-3) what does x equal? and how do i get the answer?
Scott, age 49, is a surviving spouse. his household includes two unmarried step- sons who qualify as his dependents. he has agi of $75,000 and itemized deductio
Please Please help it would be greatly appreciated!! :)