rorostar10p8wi2c
rorostar10p8wi2c rorostar10p8wi2c
  • 02-12-2020
  • Mathematics
contestada

Please help me with this question.

Please help me with this question class=

Respuesta :

tilarelizabeth tilarelizabeth
  • 02-12-2020
Brand A: $.319 so $.3
Brand B: $.28 so $.3
Answer Link
neckbone2004 neckbone2004
  • 02-12-2020

Answer:

Brand A price per diaper: 0.3

Brand B price per diaper: 0.3

Brand B is the better buy.

This can be found by taking the price of each brand and dividing it by the amount of diapers in each pack.

ex:

$11.49 / 36 = $0.32 (then round to nearest tenth)

Answer Link

Otras preguntas

If a scale uses 2 cm to represent 6 ft., how many centimeters will be used to represent 21 ft.?
Which emperor reunified Japan?
A family is relocating from St. Louis, Missouri, to California. Due to an increasing inventory of houses in St. Louis, it is taking longer than before to sell a
World War 2 Begins Sequence the events of the beginning of the war. And List 10 about what lead to war
Which of the following list would be an example of an issue that develops as populations grow in urban areas?
⚠️ NEED HELP!!!! ⚠️Which statement best completes the timeline? The Kingdom of Ghana becomes a wealthy trading power. Timbuktu becomes an important center of le
I WILL GIVE BRAINLIEST!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
he is __ among the players the best better
Which countries are in north America
help!!!!!!!!!! asap!!!!!!!!