HelpMeWithMath091 HelpMeWithMath091
  • 02-12-2020
  • Mathematics
contestada

Mini muffins are also sold at Muffin Mart. Each mini muffin is sold for $0.35. Diego has $3.00 for mini muffins. How many mini muffins can he buy with $3.00? *

Respuesta :

evelynsantos0219 evelynsantos0219
  • 02-12-2020

Answer:

I agree with both.

Step-by-step explanation:

If it's $3 per dozen that would be $0.25 per muffin because

3÷ 12 = 0.25

And if Andre has $2 than he can only afford 8 muffins because

0.25 x 8 = 2

And if Elena wants 16 muffins

16 x 0.25 = 4

So she will have to pay $4.

Hope this makes sense and helps!

Answer Link

Otras preguntas

what is a system for mapping around earth on a flat surface called
HOW DO OBJECTS WITH THE SAME CHARGE BEHAVE THAN OBJECTS WITH OPPOSITE CHARGES?
what is 12.72 divided by 3.6
The Organization of Petroleum Exporting Countries (OPEC) controls much of the world's production of oil. If its members decide to lower their daily oil producti
Josephina likes the service she receives at her favorite cafe and wabts to leave a 20% tip. Her bill is $22.58. what tip should she leave .
33% As A Decimal And Fraction?
Solve each system of inequalities by graphing. x-2y<3 2x+y>8
what happens when u soak a slice of apple in milk for 1 week and a slice in gatorade
HOW DO OBJECTS WITH THE SAME CHARGE BEHAVE THAN OBJECTS WITH OPPOSITE CHARGES?
Which statement describes Lewis Howard Latimer's contribution to technology? He created a more efficient steam engine. He helped improve the production of light