terarobinson
terarobinson terarobinson
  • 02-12-2020
  • Mathematics
contestada

A football team has $3,744 to spend on hats for their fans. Each hat costs $8. How many hats can the team buy?

Respuesta :

tjsprott
tjsprott tjsprott
  • 02-12-2020

Answer:

468

Step-by-step explanation:

3,744/8=468

Answer Link
saidaolagunju111
saidaolagunju111 saidaolagunju111
  • 02-12-2020
The team will be able to buy 468 hats because $3,755 divided by 8=468
Answer Link

Otras preguntas

The strongest intermolecular interactions between pentane (c5h12) molecules arise from
A store is selling 5 cans of tomato sauce for $4.50. What is the unit price?
Prior to 1858, the British East India Company A) ran India's government and economy with approval from Parliament. B) enforced rules that Parliament passed,
a meal cost $15. we gave the waiter $18 and told him that the difference was his tip. what percent of the cost of the meal was the tip we gave?
PLEASE HELP ME SOLVE WILL GIVE BRAINLIEST y=mx+b y=1.06x+62 solve for b
What do the manuscripts explain about the homeland of the various Silk Road travelers?
How to find missing rate of interest
Your non-specific immunity killed frank, but not before he managed to infect a cell and replicate. his clones are everywhere and now your specific immunity must
poems written with end-stopped lines are usually more... A. Rhyming B. Formal C. Informal D. Unrhyming
Escoge el verbo escrito correctamente. Tú _____ mucha tarea anoche.