enedjoq enedjoq
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada

Which is the better deal: $3.15 for 10 apples or $4.10 for 11 apples?

Respuesta :

morgangriffin8
morgangriffin8 morgangriffin8
  • 03-12-2020

Answer:

3.15 for 10 is the better deal

Step-by-step explanation:

This is because $3.15 for 10 apples is worth 32 cents per apple. On the other hand, $4.10 for 11 apples is worth 37 cents per apple. And even though you're getting more apples it is costing you more per apple.

Answer Link

Otras preguntas

which trinomial is equivalent to (3x-1)(x+4)
having troubles with inequalities.. 3.8x + 14.5 < 32
having troubles with inequalities.. 3.8x + 14.5 < 32
Explain what is the same about two fractions that are like fractions
what is the sum of 7/10 and 6/100
Explain what is the same about two fractions that are like fractions
what is the sum of 7/10 and 6/100
Explain what is the same about two fractions that are like fractions
what is the sum of 7/10 and 6/100
which trinomial is equivalent to (3x-1)(x+4)