petepumacure1
petepumacure1 petepumacure1
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada


Apples cost $0.95 per pound. What equation is used to find C,
the total cost of p pounds of apples?

А:c=0.95p
B:c=p+0.95
C:0.95C=p
D:0.95+C=p

Respuesta :

ebenezerkesson75
ebenezerkesson75 ebenezerkesson75
  • 03-12-2020

Answer:

a 0.95

Step-by-step explanation:

times the number the person bought if they ask

Answer Link

Otras preguntas

when would 2 hours and 30 minutes end if it starts at 10
tara said she was busy organizing her closet; ________, she really just doesn't want to go to the movies.which transition word or phrase best completes the sent
What changed as a direct result of the 1912 House hearings?
Select the correct answer. What does the word disembark mean based on the context clues provided? A guide will greet you as you disembark from the boat to tour
Principal 20,000.00 apr 3% time 5 years
The catheters of the right triangle are 12 cm and 9 cm. Find the bisectors of the acute angles of this triangle
Anyone????????????????????
Haha u use brainly to I was just looking for this answer and I see this
Which statement best describes how propaganda reinforces one of the themes of Animal Farm in this passage? It demonstrates that loyalty is rewarded in totalitar
Determine the value of the information in scientific notation. The moon is approximately 3. 63 × 108 meters from Earth. What is 3. 63 × 108 in standard notation