comradehascom
comradehascom comradehascom
  • 01-01-2021
  • Mathematics
contestada

If at a toy store, 2 board games cost $13.40, what is the unit price of a board game?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-01-2021

Answer:

The unit price of a board game is $6.70

Step-by-step explanation:

1 board/2boards = x/13.4

Cross multiply:

13.4*1/2x

13.4/2x

x=6.7

Hope this helps plz hit the crown :D

Answer Link

Otras preguntas

What is the formula for phosphorus pentafluoride?
how does the band feel about bud in bud not buddy
describe the basic particle from which all elements are made
Simplify the expression below. (4x)3 4x3 7x3 12x3 64x3
what plus what equals 180
Caleb took 18 photos at the zoo. One sixth of his photos are of giraffes. How many of Calebs photos are of giraffes?
Appetite is not linked to
What is 9/36 equivalent to?
What is a characteristic of maps of very large areas?
The DNA sequence TCAGCCACCTATGGA codes for how many amino acids?