brianymarty2016 brianymarty2016
  • 03-01-2021
  • Mathematics
contestada

PLEASE HELP ME WITH THIS

PLEASE HELP ME WITH THIS class=

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 03-01-2021

9514 1404 393

Answer:

  $0.50/lb

Step-by-step explanation:

The increase in cost is $40-25 = $15 for an increase in weight of 50-20 = 30 lb. That makes the cost per pound be ...

  cost/pounds = $15/(30 lb) = $0.50/lb

Answer Link

Otras preguntas

what foods are good for skin and hair, and what vitamins do they have in them???please answer this, need the answer URGENTLY!!!
What is 2069 rounded to the nearest 1000
What is the prefix for discrete English
please help me solve for
What is the prefix for discrete English
Give examples of 2 specific words from the poem "No Man Is An Island", by John Donne, that are meant to be understood metaphorically. What is the figurative mea
Manuela planted 5 patches of beans Each patch had 8 rows of 27 beans plants. How many bean plants are in each patch? How many bean plants did Manuela plant in a
plrase help a little stuck here
which choice is not a factor of 52? a. 4 b. 26 c. 3 d. 13
Chemical transmitters can stimulate any receptor site to initiate an action.