mariam218 mariam218
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

A pound of apple costs $2.50. Represent the cost of n pounds.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-01-2021

Answer:

2.50n

Step-by-step explanation:

If im reading this right you're trying to represent the number of n pounds, so 2.50 * n

say you had 3 pounds:

2.50 (3) = 7.50

Answer Link

Otras preguntas

El sismo de ayer por la tarde tuvo una intensidad de 4.8 en la escala de Richter, provocando un leve temor en la población cercana al epicentro. En otro orden d
I need all these before the morning!! For 20 points
After walking across a carpeted floor in socks, Jim brings his finger near a metal doorknob and receives a shock. This demonstrates that: Group of answer choice
Describe the cultural and artistic Paleolithic to the Neolithic
Rewrite the equation below so that it does not have fractions. 3 5 x+2= 4 12 Do not use decimals in your answer. (v +1 -1 X Х 5 ?
a motorcycle traveling at 25 m/s acceleration at the rate of 7.0 m/s for 6.0 seconds what is the final speed of the motorcycle?​
A ball rolls off the top of the roof of a building that is 13 meters tall. Calculate the amount of time it takes for it to hit the ground.
X.X.X.X = ? (1 point) O x(x + 4) 4x OxA O x + 4
what lesson does the narrator learn? little miss perfect
Which statement correctly describes a characteristic that a scientific measuring tool should have?