aafisajith aafisajith
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

if the cost of 4 kg of rice is rupees 90,then how much rice is purchased with rupees 247.50

Respuesta :

emanuelabadac
emanuelabadac emanuelabadac
  • 04-01-2021

Answer: 11

Step-by-step explanation:

90 : 4 = 22.5

247.50 : 22.5 = 11

hope is helps * hugs ✨

Answer Link

Otras preguntas

Dr. nasrin believes that associating behavior with consequence can shape the probability of a behavior occurring. he is arguing that _____ conditioning is impor
What factors contributed to the negative reaction of the northern tribes to rehoboam?
Your heart pumps 3784 L of blood per day. How many gallons is that?
Identify the mass law that each observation demonstrates. a flashbulb contains magnesium and oxygen before use and magnesium oxide afterward, but its mass does
A species of rose (plants) lacks thorns. how would biologists explain how a species of rose lacking thorns evolved from an ancestral rose species with thorns?
True or False Volume is a cubic measure
State 4 attainable outcomes that you will like to achieve in bullying
Helppppppppppppppp helppppppppp
Ireland has a 23% VAT (value-added tax, similar to a sales tax). How much will the VAT be on a purchase of a €250 item?
What is 0.15 rounded to the nearest tenths