rgonzalez557
rgonzalez557 rgonzalez557
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

Peanuts cost $3.29 per pound. if Mark purchased 4.6 pounds of peanuts, how much did he spend on peanuts?

Respuesta :

legofigure8
legofigure8 legofigure8
  • 04-01-2021

Answer:

$15.14

Step-by-step explanation:

4 x $3.29=$13.16

0.6=60%

60% of $3.29= $3.29 x 0.6 = about $1.98 (always round up when dealing with money)

13.16+$1.98= $15.14

Answer Link

Otras preguntas

Arrange the following statements to create the proper order of events in the humoral immune response: 1. The helper T cell interacts with the antigen presented
What is computer architecture
Solve 3(x + 2) > x {x | x < -1} {x | x > -1} {x | x < -3} {x | x > -3}
estimate the value of 50.75x0.18
Which is the best description of figurative language? It expresses an emotion or feeling. It shows the actual meaning of something. It shows what something loo
Which of the following is not an example of acculturation ?
Explain the importance of the Soviet invasion of Afghanistan in 1979for relations between the superpowers
Tania went to Italy. She changed £325 into euros (€). The exchange rate was £1 = €1.68 Change £325 into euros (€).
............................................ ....................
1. Name the southeastern Asian country of 97 million people that was discussed on Monday's show because of its reportedly low number of coronavirus cases. O Chi