erika032 erika032
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

If 4 quarts of organic grapes cost $20 how many quarts can you purchase for one dollar

Respuesta :

hiro5 hiro5
  • 06-01-2021

Answer:

4/5 of a quart

Step-by-step explanation:

Set this up as a proportion. First of all we know that 4 quarts of organic grapes cost $20, so 4x = 20. Divide and you get that x = 5 meaning 1 quart equals 5 dollars. Now if we scale this down a bit and divide by 5, we end up with 4/5 of a quart = 1$.

Hope this helped (:

Answer Link

Otras preguntas

the map bellow shows the political boundaries of the middle east. The area highlighted in yellow is the religion which_
How do you divide decimals?
Derivative of y = x sqrt(16-x^2) please show me steps if you can
Being alone all the time gave Minnie time to keep the house clean, yet she did not. Is the comma needed?
Stargirl chapter 26 what does Leo want
Jamal al-din al-afghani's philosophy promoted both ________.
Who was albert de morcerf supposed to marry?
“¿Qué tiempo hace en Alaska en enero?” Your response is?
Determine the relationship between the rates of change of f and g.
Help please!! Check my answer!