bellitabelles10 bellitabelles10
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

Organic apples
are priced at
$8.97 for 3 pounds. What is the
the price per pound?

Respuesta :

Hamster01100
Hamster01100 Hamster01100
  • 04-01-2021

Answer:

The answer is $2.99

Step-by-step explanation:

8.97/3=2.99

Answer Link
ColdEggss
ColdEggss ColdEggss
  • 04-01-2021

Answer:

the answer is 2.99

Step-by-step explanation:

because

8.97 divided by 3 = 2.99

Answer Link

Otras preguntas

Developing a (n)______ made absorption of nutrients more efficient for roundworms. Coelom,anus,or mouth
Which of these principles is common to both Lamarck’s and Darwin’s theories of evolution? Species developed new features in order to survive in a changing envir
if Marianne bought 10 pounds of of potting soil and her father tells her he needs 13 pounds of potting soil how much additional bags should he buy
Which of the following is not a reason for forced migration? fear of imprisonment or death home destroyed by floods or hurricanes food shortage chance for bette
A state's representation in the U.S. House of Representatives is based MOST specifically on A) equal representation. B) the state's population. C) the state's e
The great cultural center of Timbuktu was part of which West African society? a. Ghana b. Benin c. Mali d. Songhai
Which of these principles is common to both Lamarck’s and Darwin’s theories of evolution? Species developed new features in order to survive in a changing envir
in the problem 62x45,what are partial products?
Find all the powers of 3 that are in the range 3 through 1000
Supply the missing reason (s) for the given proof