fassettm0
fassettm0 fassettm0
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

a knife is three times the cost of a spoon. 9 spoons and 12 knives cost £82.80. Work out the cost of one knife.

Respuesta :

ea098 ea098
  • 01-02-2021
The answer is £5.52 as you do 12(3)+9 which equals 36+9=45 divided by 82.80 which equals 1.84 and as it is 3x the price 1.84*3=£5.52
Answer Link

Otras preguntas

PLSS I NEED THIS ASAP I WILL GIVE U BRAINLIEST AND I WILL GIVE THXX PLSSS! Q-how did europe's many navigable rivers and mountains affect European people during
Please help me it’s due in 10 mins.
Kendle wants to play several games of laser tag. She has $35 to play g games. Each game of lazer tag costs $5. Select the equation that matches this situation.
PLZ HELP Derek rolls a die many times and records the number of times he rolls a three. Arrange the following situations in order from the situation that gives
Those who believed in a communist revolution believe that workers would rise up, eventually leading to A. A new classless society B. A government control of fac
What caused more soldiers to die in World War I than in any previous war? alliances the Great Depression technology nationalism
a truck carrying grapefruit juice, apple juice, and pear juice bottles in a ratio of 1:9:2. If there are 16 grapefruit juice bottles, then how many apple juice
4 + d = -12 I need work and answer WILL GIVE BRAINLIEST
Doyle Company issued $390,000 of 10-year, 8 percent bonds on January 1, Year 2. The bonds were issued at face value. Interest is payable in cash on December 31
answer the question below