youngstacey
youngstacey youngstacey
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

Sarah's family raises chickens. They buy 15 pounds of chicken feed per week. If the chickens eat all but 4 pounds, how many ounces of feed did they eat?

Respuesta :

TeamFishy
TeamFishy TeamFishy
  • 01-02-2021

Answer:

144 ounces

Step-by-step explanation:

Plz mark as brainliest

Answer Link

Otras preguntas

Which tax is administered and collected by county and city governments?
Type the correct answer in each box. Round your answers to two decimal places. Subtract vector v = <2, -3> from vector u = <5, 2>. The magnitude of
The bridge problem how can the group cross the bridge in 17 minutes
How does social support affect mental health?
which president used term the buck stops here and what does it mean
Multiply. 3√⋅22√⋅58√⋅18−−√
Which of the following was the Delhi sultanate? A. it was the government of the Mongols in india B. it was the government in the Gupta Empire C. It was the gov
Pizza planet is running a sell 3 pizzas for $16.50. What is the unit rate for one pizza?
what is. the units of velocity
Colton has an ice cube that has a mass of 4 grams. He places it in a sealed container and then puts it in the microwave on high. The ice cube melts after a few